Ajalugu

CAMP OF HIP-HOP ALGUS

Laagri algus oli uskumatu, sest tegelikkuses ei osatud mõeldagi, et kellelegi võiks selline tegemine korda minna.Eesti tänavatantsupioneer Joel Juht alustas ametlike tänavatantsutreeningutega 2003. aastal vanas Marati majas, kus laagriideest tuli rääkima talle sõbranna Õnne, kes soovitas proovida korraldada ka esimest tänavatantsulaagrit.

Selle peale sai pisut mõeldud ning kuidagi sai ideest reaalsus.

Joel teadis, et algus saab olema keeruline, kuna puudus igasugune vastav teadmine ja kogemus, kuid ta mäletab, et esimene tänavatantsulaager sai edukalt tehtud tänu toredatele inimestele!

Laager leidis esimest korda aset Võsu linnas, ühes mere ääres asuvas vanas majas, kus oli kohal 29 inimest.

Päevaseid tänavatantsutreeninguid viidi läbi ööklubis 7 TAEVAS ning muid toredaid tegevusi rannas, otse mere ääres.

Joel Juht räägib, kuidas esimeses laagris treeninguid läbi viis: „Mõtlesin välja erinevaid põnevaid tegevusi ning valmistasin noortele koos abilistega ka kolm korda päevas süüa, millest räägitakse tänase päevani, kuna toit oli tõeliselt maitsev! Järgnenud aastal oli meid laagris juba umbes 200 inimest, mille tulemusel pidime vahetama laagri toimumiskohta ja planeerima oma tegemisi teisiti.“

Uueks laagrikohaks sai Ida-Virumaal olev Kauksi puhkeküla, kust kõige eredamalt on kindlasti meeles rannas toimunud trennid.

Liiva sees tantsiti nii, et vahepeal pidi jalgupidi lausa vette minema, kuna lihtsalt puudus korralik tantsuplats või ruum, kuhu oleksid kõik ära mahtunud. Tantsiti liivas kuna rand tekitas hea positiivse meeleolu. Päikeselises rannas mängis mõnus R&B muusika, inimesed päevitasid, tantsisid, mängisid ja Kauksis sündis ka legendaarne traditsioon, kus küünlavalgusel ja kinniseotud silmadega läbiti laagrirituaal – tantsijate ristimine.

See kõik oli ainult algus, tol hetkel ei osanud keegi ette näha, kui kaugele selle ettevõtmisega jõutakse. 

Camp of Hip-Hop oli algselt kinnine laager, kuhu kõik ei saanud tulla ega olnud see veel ka rahvusvahelise haardega. Laagri kinnisena hoidmisega sooviti hoiduda ka liigsest kommertsist: „Tahtsin, et teave, mida tõin Eestisse teiselt poolt maakera, jõuaks esimesena ikka oma inimesteni, kes tegelikkuses võiksid Eestis tänavatantsukultuuri edendada.“

Laagri nimeks võinuks sobida ka JJ ja Sõbrad. ☺

Alguses keskenduti rohkem kultuurilise osa loomisele, kuna see Eestis põhimõtteliselt puudus.Joel lisab: „Arvasin, et nii toimides teen sellega head, kui püüan natukene piirata infot. Kuid seetõttu tekkis juurde hoopis inimesi, kes olid pettunud, kuna ei saanud laagrist osa võtta! Toona ei olnud see popkultuur nagu täna, vaid raskesti vastuvõetav keskkond, mille kaudu tahtsin lihtsalt arendada tänavatantsu ja selle juurde kuuluvat.“

Aastate jooksul tekkis aga üha rohkem huvilisi ja osalejaid, mis viis järgmise etapini – laager muutus rahvusvaheliseks.

Enamus inimesi arvavad, et see on tantsulaager, kuid tegelikkuses on tegemist ühe ääretult kihvti sündmusega, kuhu tulevad kokku lahedad inimesed, kes teevad midagi meeldejäävat ja uut! 



LAAGRI ARENG

Laager aina kasvas ning teiselt poolt maakera hakati kohale tooma ülemaailmseid tänavatantsulegende. Esimesed kõrgelt austatud tänavatantsumaailma staarkülalised olid Greg Campbellock Jr ja Slick Dogg. Sel hetkel ei tajunud ka laagris osalejad, kui suurte tantsulegendidega tegemist on ega sellise võimaluse suurust. Meie väikese Eesti tantsuhuvilised saavad treenida nii tuntud koreograafide käte all.

Et esimene rahvusvaheline laager edukalt korraldatud saaks, oli juba vaja tiimi, keda valmistati aastaid ette, ning selleks olid JJ-Street Crew liikmed ehk esimesed tantsijad/sõbrad keda JJ (Joel Juht) oli õpetanud. 

Seetõttu hakati arvama, et Camp of Hip-Hop on vaid JJ-Street Tantsukooli laager, kuigi ei olnud, vaid tegu oli eraldiseisva projektiga, millest võisid osa võtta kõik, kes soovisid suvel midagi meeldejäävat teha ning tutvuda uute inimestega algselt Eestist, kuid seejärel juba üle maailma kokkutulnutega.

Camp of Hip-Hop laagri korraldusest said/saavad osa võtta kõik, kellel on olemas selleks vajalikud oskused ja austus ühise eesmärgi vastu!

Kui alustasime rahvusvahelise laagriga, kaasnesid sellega ka probleemid, näiteks senisest suuremate ja uute kuludega hakkama saamine (nt mitu treeningplatsi, rohkem ööbimiskohti jne).

Võiks öelda, et põhimõtteliselt tehti seda laagrit nii suure kirega, et vahepeal polnud aega isegi eelarvet vaadata. „Oluline oli, et saaks tantsustaarid kohale, hea energiaga keskkonna luua ja võimaluse õppida. Küll nende eelarve probleemidega ka hakkama saame,“ mäletab Joel.

Rahvusvahelistumise otsus oli märgiline, sest ühel hetkel saadi aru, et on võimalik jagada tantsu kohta nii palju väärt infot ja vähendada seeläbi tantsijate õppimisega seotud kulutusi.

JJ-Street Crew ühine soov oli parandada tantsuteadmisi kogu maailmas ja tuua veelgi rohkem tantsusõpru kokku, et mõnusa õppimise kõrval ka kvaliteetselt aega veeta.



KUIDAS SÜNDIS CAMP OF HIP-HOPI NIMI

Kuna algul oli laager kinnine, siis ei tulnud sellele nime mõtlemine pähegi..

Kõik kutsusid seda alguses „JJ tänavatantsulaagriks“!

Suure töö ja tantsuarmastuse tõttu kogus laager üha rohkem populaarsust, kuna tantsu arengule ja kultuurile aitasid kõvasti kaasa legendaarsed treenerid, keda on nüüdseks kutsutud laagris osalema juba enam kui 15 aastat.

Vastu Joeli tahtmist oli vaja mõelda laagrile nimi, mis iseloomustaks meie tegemisi. Nii saigi selleks 2005. aastal Camp of Hip-Hop, lühendina C.O.H.H.

Märkusena olgu öeldud, et nimepanek toimus vastutahtmist seepärast, et Joel isiklikult ei tahtnud laagrit avalikuks muuta, kuna kartis, et lõhub ära selle kultuuri tõelisuse ja koosolemise erilisuse.

Ta teadis, kuidas tegelikkuses laager arenema peaks, kuid korraga hakkas tekkima tantsuinfo üleküllus nii YouTube’i kui ka muude sotsiaalmeediakanalite kaudu, mistõttu tuli kiirelt reageerida ja muuta laager avatuks. Lisaks laagri uuele nimele tuli luua ka uus logo!

Logoks on Rooma üks, mille kujutis tähistab tänase esimest ametlikku tänavatantsulaagrit nimega Camp of Hip-Hop.



MIS SAI EDASI

Nüüd, kui laager oli avalik, tekitas see veel rohkem muresid neile, kes olid alguses laagri kinnisust kirunud.

Arvasime kogu aeg, et Eestist tuleb laagrisse inimesi rohkem, kuna see ju neile soodsam! Tegelikult nägime, et Eestis õppimise vastu justkui huvi oli suur, kuid mõistsime, et infot antakse kohalikul tantsumaastikul edasi ebapiisavatele teadmistele toetudes. Miks? Põhjuseid võib olla palju. Kõik algab ikkagi treeneritest/eeskujudest ning kui need inimesed ei investeeri kvaliteeti ega õigesse infosse, siis ei saa ka tants kvaliteetselt areneda. Ehk oli/on see kadedus, kartus oma positsiooni kaotada või midagi muud?

Oluline on mõista, et laagrisse ei toodud kohale soodsa raha eest kohalikke tantsijaid, vaid ülemaailmselt tuntud legendaarseid staarkoreograafe ja -tantsijaid (nagu näiteks Les Twins, Brian Green, Damon Frost jpt), kelle kogemused on kogu maailmas hinnatud ning tänu neile on tants jõudnud just nii kaugele kui hetkel on. Seetõttu ei tohiks keegi, kes tahab edasi areneda, jätta vahele võimalust koos tantsusõpradega kvaliteetset infot jagada.

Muidugi saab igaüks ise mõtiskleda selle üle, kuidas asjad tegelikkuses olema peaksid, kuna õppimine kogenenumatelt/targematelt ei ole kohustuslik.

Pigem sobib selline lähenemine neile, kes tõsiselt hindavad teadmisi.



RAHVUSVAHELINE LAAGER

Kujunes nii, et kuna kohalikul tasandil ei osanud inimesed Camp of Hip-Hopi vääriliselt hinnata, hakkas tantsijad laagrisse saabuma hoopis naaberriikidest ja ka kaugematest kohtades. Seitse aastat hiljem sai Camp of Hip-Hop laagrist justkui multikultuurne kogunemine, kus erinevad rahvused ja kultuurid said tantsuplatsil kokku.

Meelest ei lähe see, et väga paljud ei osanud inglise keelt, aga see ei olnud enam oluline. Määrav oli soov tantsida ja just selle tegevuse kaudu omavahel suhelda.

Oleme kogu tiimiga tänulikud, et sellest seitsme aasta tagusest toredast ühisest pingutusest ja panustamisest kujunes rahvusvaheline tänavatantsulaager Camp of Hip-Hop!



MUUTUSED

Kuna laager kasvas, tekkis ka uusi küsimusi ja probleeme, et vältida laagri ebaõnnestumist.

Iga-aastaseks mureks sai see, kuhu inimesed ööbima panna, tagades neile head majutus- ja toitlustustingimused, samuti ajakava koostamise ja turvalisuse küsimused jne.

Seetõttu pidime 2010. aastal muutma taas laagri toimumiskohta, milleks sai tookord Lainela Puhkekeskus. See koht oli aga nii suur, et inimesi pidi taga otsima ja tundsime, kuidas selle laialivalguva kompleksiga kaotasime veidi energiat.

Põnev on ka tagantjärele vaadata, et 2010. aastal oli meie laagriosalejate seas ka TOMMY CA$H, keda tol hetkel tundsime aga lihtsalt Toomase nime all!

Energia laiavalgumisega seotud muresid märkasime õnneks aga  kohe alguses ning muutsime ajakava ja kogu logistikat. Selle tulemusel tuli hoopis inimesi juurde nii, et pidime tegelema nüüdseks kolme suurt tantsuplatsi sobitava ajakavaga. Kuna Eesti ilmad on ettearvamatud, pidime välja mõtlema ka ajakavad päevadeks, mil vihma sadas, kuna kaks tantsuplatsi olid ilma katuseta.

Samuti muutus raskemaks välisartistide transportimine lennujaamast laagrikohta Käsmus. Pidev edasi-tagasi sõitmine Tallinna ja Käsmu (edasi-tagasi sõites 160 km) vahel röövis palju aega ning oli tohutult kulukas.

Ühesõnaga tuli korralikult tööd juurde, kuid sellegipoolest saime ikkagi ilusti hakkama. 



CAMP OF HIP-HOP CHAMPIONSHIPS

Põnevust tekitas 2010. aastal loodud tänavatantsuvõistlus Camp of Hip-Hop’i viimasel päeval. Võistlus pani proovile kõik laagrilised, kes soovisid õpitut kohe praktiseerida ning enda arengule tagasisidet saada. 

Võistluspäevale sõitsid kohale ka võistlejad ja pealtvaatajad teistest riikidest. Kuna tegu oli kõrgetasemelise võistlusega, siis soovisid ka paljud tuntud tantsijad ja Camp of Hip-Hopi treenerid võistlustest osa võtta.

Tänaseks on sellest võistlusest välja kasvanud iga-aastane suvetraditsioon, kuhu sõidetakse kohale kogu maailmast. Tänaseks on tantsijates põnevust tekitav Camp of Hip-Hop üks suve oodatumaid võistlusi Eestis ja lähiriikides. Siit saab vaid edasi kasvada!



NOORTELAAGER

Kuna tantsulaager tekitas üha rohkem positiivseid elamusi, siis kasvas sellest välja täiesti uus laager Camp of Hip-Hopi Noortelaager.

Noortelaagri idee tuli ühelt lapsevanemalt, kes soovis oma last tuua meie juurde laagrisse, ent kuna meil tookord ei olnud noortele suunatud programmi, pidime toona kahjuks ära ütlema.

Samuti tahtis ühe puhkekeskuse omanik, et teeksime Camp of hip-hopi juurde noortelaagri.

Loomulikult olime sellise laagri tegemise ideest mõelnud, selleks ajaks juba kolm aastat. Nii saigi 2012. aastal tänu lastevanemate soovile esimene noortelaager korraldatud.



KOLIMISE SUURIM PÕHJUS

Kõik muidugi ei ole nii ilus, kui peale vaadates tundub, sest lisaks korralduslikele muredele oli meil probleeme ka kõigi laagrikohtadega, kes meile aastaid oma komplekse rentisid.

Tänu laagri suurepärasele korraldamisele tegime tegelikult laagrikohtadele kõvasti reklaami, mille tulemusel lootsime loomulikult saada rohkem inimesi laagrisse, et siis selle arvelt luua osalejatele paremaid tingimusi.

Kuna aga rendileandja nägi, et Camp of Hip-Hop laager kasvab, otsustati loomulikult rendihindu pea 40% võrra tõsta kindlustundega, et nii suure laagriga ei ole kuhugi võimalik minna.

Kahjuks pidime rentnikule pettumuse valmistama ning lahkusime püsti päi, kuna rendihind oleks oluliselt tõstnud ka osalustasusid.

Loomulikult ei saa mainimata jätta, et meid kutsuti hiljem korduvalt tagasi.



UNISTUS REAALSUSEKS

Kuna olime aastaid laagriga kolinud, tekkis sellest teatud mõttes sisemine trots ja kolimisest oli villand. Samas oli see arengu loomulik osa.

Tegelikult olime juba mõnda aega päris oma kohta otsinud. Suurem soov oli tuua tagasi vana hea Camp of Hip-Hop laager, mis tekitaks sooja tunde meile kõigile.

Seistes suurte otsuste ja valikute ees, oleme tänaseks jõudnud laagri projektiga nii kaugele, et meil on oma ametlik laagripaik – Jõelähtme vallas Saha külas asuv Liipa talu. Võib öelda, et meie unistus sai reaalsuseks ja seda vaid tänu headele inimestele.



SOTSIAALNE ARENDUSPROJEKT

Tänu heale koostööle alustasime 2015. aastal Camp of Hip-Hopi laagri sotsiaalse arendusprojektiga.

Osalustasudest luuakse laagrilistele paremaid tingimusi (majutus- ja pesemisvõimalused, mänguväljakud jne), samal ajal arendatakse Saha küla vanimat talukompleksi, Liipa talu selleks, et veel rohkem Eesti kultuuri tutvustada.

Tänu sellele, et meil on olemas nüüd kindel koht, saame vastavalt laagri vajadustele uusi arendusi teha.

Nüüdseks oleme juba esimeste reaalsete tulemusteni jõudnud. Usume, et suudame sellise tegevusega pakkuda parimaid võimalusi erinevate spordi-, tantsu- ja vabaajalaagrite võõrustamiseks.



 

MIS ON CAMP OF HIP-HOP 

Kes ei tea, siis Camp of Hip-Hopi nime all toimub kaks laagrit: noortelaager ja rahvusvaheline tantsulaager.

Paljud arvavad, et tegemist on pelgalt hip-hopilaagritega. Tegelikult on see bränd, lugu tuleneb räppar KRS ONE’i „hip-hopi“ tõlgendusest laulus „Hip-hop lives”: hip ja hop on rohkem kui muusika, „hip“ tähendab teadmist ja „hop“ liikumist. On ka ütlemine, kus „hip“ tähendab inimesi ja „hop“ kohta, kuhu kõik ägedad inimesed, nagu DJ-d ja tantsijad, kokku tulid!

See on laagriformaat, mis ei vanane, ning kus kõik tunnevad end vanusest olenemata hästi. Nii et hip-hop peidab endas rohkem kui tantsu.

Noortelaager: suundatud noortele vanuses 7−13, kus meeldejäävaimaks laagrikogemuse loomiseks kasutatakse uuemaid ja tänapäevaseid tegevusi, mida teistes laagrites ei tehta. Igal aastal paneb tiim kokku programmi, mis tekitab põnevust ka kogenud laagrilistes.

Rahvusvaheline tantsulaager: siin õpetatakse erinevaid tänavatantsustiile, kus koolitajateks on maailma staarkoregraafid. Vaba aeg on sisustatud erinevate pidude ja tegevustega, kus on kohal staar-DJ-d ja -esinejad. Viimastel aastatel on saanud populaarseks BBQ-õhtu, mida viib läbi tuntud bändi RUN DMC koreograaf/tantsija. Igal aastal ootab Camp Of Hip-Hopis osalejaid ees midagi uut ja huvitavat, mistõttu on see kujunenud paljude jaoks juba traditsiooniliseks suvesündmuseks,


“Hip and Hop is more than music
Hip is the knowledge, Hop is the movement
Hip and Hop is intelligent movement
Or relevant movement we sellin’ the music”

– Räppar KRS ONE